Wiadomości Branżowe

Zmiany w rządzie czyli czy herbata od mieszania staje się słodsza

Ewa Kopacz ogłosiła skład Rady Ministrów. Nowy rząd nie ma jednak wielkiego znaczenia dla gospodarki. To rząd polityczny, a nie ekonomiczny. Najważniejsza zmiana, to zaakcentowanie znaczenia wydatków na obronność poprzez nominowanie szefa MON na stanowisko wicepremiera.– Od mieszania herbaty nie staje się ona słodsza – tak zmiany w rządzie komentuje Piotr Kuczyński, który w rozmowie z Bankier.pl przyznał, że najważniejszą zmianą jest podniesienie szefa Mon do rangi wicepremiera. – To oznacza, że będziemy wydawać pieniądze na armię i zbrojenia, a nie na inwestycje w innowacje. Szanse na obniżenie długu publicznego maleją – dodaje Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.Do nowego rządu Ewy Kopacz wszedł m.in. Grzegorz Schetyna, który został Ministrem Spraw Zagranicznych i Cezary Grabarczyk, który objął tekę ministra sprawiedliwości. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego chodzi o ustabilizowanie wewnętrznej sytuacji w PO. – Jeśli ktoś wierzy, że to co jest dobre dla PO jest równocześnie dobre dla Polski, to rząd jest dobry. Nie zmienia to faktu, że dla gospodarki zmiany nie będą miały wielkiego znaczenia –

Ewa Kopacz ogłosiła skład Rady Ministrów. Nowy rząd nie ma jednak wielkiego znaczenia dla gospodarki. To rząd polityczny, a nie ekonomiczny. Najważniejsza zmiana, to zaakcentowanie znaczenia wydatków na obronność poprzez nominowanie szefa MON na stanowisko wicepremiera.

– Od mieszania herbaty nie staje się ona słodsza – tak zmiany w rządzie komentuje Piotr Kuczyński, który w rozmowie z Bankier.pl przyznał, że najważniejszą zmianą jest podniesienie szefa Mon do rangi wicepremiera. – To oznacza, że będziemy wydawać pieniądze na armię i zbrojenia, a nie na inwestycje w innowacje. Szanse na obniżenie długu publicznego maleją – dodaje Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Do nowego rządu Ewy Kopacz wszedł m.in. Grzegorz Schetyna, który został Ministrem Spraw Zagranicznych i Cezary Grabarczyk, który objął tekę ministra sprawiedliwości. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego chodzi o ustabilizowanie wewnętrznej sytuacji w PO. – Jeśli ktoś wierzy, że to co jest dobre dla PO jest równocześnie dobre dla Polski, to rząd jest dobry. Nie zmienia to faktu, że dla gospodarki zmiany nie będą miały wielkiego znaczenia – stwierdził Kuczyński.

Czy brak zmian w resorcie finansów jest dobrym sygnałem?

– Mateusz Szczurek pozostał ministrem finansów. To dobra wiadomość, bo nie powinno się zmieniać księgowego w trakcie ustalania budżetu na rok 2015. Koniunktura w gospodarce słabnie. Kiepskie dane o produkcji przemysłowej i bardzo niski wzrost zatrudnienia, to dwa poważne sygnały, że rynek obawia się inwestycji. Być może jest to spowodowane zagrożeniem ze strony rosyjskiej, ale chyba w większym stopniu wynika to z niezdecydowania rządu co do poważnych reform systemowych i uruchomienia środków na inwestycje. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni, to na wiosnę czeka nas poważna recesja – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

A to już wiesz?  Odkryj swój potencjał i zdobądź pracę

Piotr Kuczyński dostrzega jednak nadzieję na poprawę koniunktury. – Uruchomienie środków z Unii Europejskiej i Polskich Inwestycji Rozwojowych mogą dać nam potrzebny impuls. Tak naprawdę pieniądze z UE popłyną dopiero teraz. Dodatkowo, propozycja ministra Szczurka dotycząca utworzenia superfunduszu inwestycyjnego w końcu może przyczynić się do transferu środków z rynków finansowych do realnej gospodarki. Nie ulega też wątpliwości, że RPP obniży stopy procentowe – dodaje główny analityk DI Xelion.

Więcej na temat zmian w rządzie w artykule: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Oto-nowy-rzad-Ewy-Kopacz-3203138.html

Analizy Bankier.pl – [email protected]


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy