Wiadomości Branżowe

Najlepsze spółki akcyjne: TSR – Złota Akcja

Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników rankingu TSR – Złota Akcja nagrodzono spółki notowane na warszawskiej giełdzie, na których można było zarobić najwięcej. Ranking TSR – Złota Akcja Biznes.pl sprawdza wartość początkową akcji danej spółki sprzed 3 i 10 lat oraz wartość obecną. Uwzględnia także dywidendę, jaką mogli

Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników rankingu TSR – Złota Akcja nagrodzono spółki notowane na warszawskiej giełdzie, na których można było zarobić najwięcej.

Ranking TSR – Złota Akcja Biznes.pl sprawdza wartość początkową akcji danej spółki sprzed 3 i 10 lat oraz wartość obecną. Uwzględnia także dywidendę, jaką mogli otrzymać posiadacze danych akcji w tych okresach – wyjaśnia serwisowi infoWire.pl Marcin Tchórzewski. Tym samym ranking pokazuje, które spółki były najlepsze dla inwestorów, przy założeniu, że nie obracali oni akcjami.

Pomysł na stworzenie w Polsce rankingu TSR – Złota Akcja zaczerpnięto z Ameryki. „Chcieliśmy zobaczyć, jak się zmienia struktura rodzimych spółek giełdowych, czy mają jakąś strategię i czy ich działania są dobrze oceniane przez inwestorów w perspektywie 3 lat i dekady” – mówi Zbigniew Grzegorzewski, redaktor naczelny Biznes.pl.

Zwycięzcą rankingu za 3 lata jest producent armatury przemysłowej ZETKAMA. Spółka w latach 2011-2013 pozwoliła swoim akcjonariuszom zarobić 537%. Z kolei w perspektywie 10 lat już po raz drugi zwyciężyła spółka WAWEL SA. Akcjonariusze tej jednej z najstarszych fabryk cukierniczych zarobili 2793%. „Elementy, które złożyły się na sukces, to ludzie pracujący w firmie, jakość produktów, ale także cierpliwość inwestorów branżowych oraz wzrost konsumpcji czekolady i słodyczy” – twierdzi Paweł Brukszo.

„Najlepsza spółka z udziałem Skarbu Państwa” to Grupa Azoty Zakłady Chemiczne POLICE. W grupie banków zwyciężył Bank Zachodni WBK SA, z kolei w WIG – Budownictwo statuetkę otrzymała spółka Budimex SA. W kategorii MiS80 liderem została ZETKAMA – za okres 3 lat – i ZPUE – za 10 lat, w mWiG40 zwyciężyły spółki CD PROJEKT (3 lata) oraz WAWEL (10 lat), a w kategorii WiG20 pierwsze miejsca w rankingu zajęła spółka LPP.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy