Dopłaty Wiadomości Branżowe

PKO Bank Polski najcenniejszym krajowym bankiem

Najbardziej wartościowym krajowym bankiem jest PKO Bank Polski – wynika z rankingu „100 najcenniejszych firm Newsweeka”.

Redakcja Newsweeka przedstawiła liderów w poszczególnych branżach. Pierwsze miejsce w kategorii Bankowość zajął PKO Bank Polski. Zgodnie z przyjętą metodologią od końca 2009 roku jego wartość wzrosła o ok. 84 proc. Wyróżnienie można więc potraktować jako podsumowanie wysiłku modernizacyjnego, jaki od ponad 2 lat podejmuje lider krajowego sektora bankowego.

Wyróżnieniom dla najcenniejszych spółek towarzyszyła debata na temat restrukturyzacji jako sposobu na wzrost wartości firmy. Zdaniem Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniewa Jagiełły, który również uczestniczył w dyskusji, restrukturyzacja powinna być procesem długoterminowym, prowadzonym również wówczas, kiedy firma jest w dobrej kondycji. Dzięki temu bowiem możliwe jest budowanie przewagi konkurencyjnej poprzez osiąganie coraz wyższej efektywności biznesowej.

Różnicę zdań wśród dyskutantów wzbudziła kwestia roli zewnętrznych konsultantów biznesowych w procesie restrukturyzacji. Według pierwszego poglądu zaprezentowanego podczas debaty, spojrzenie z zewnątrz jest niezbędne dla dostrzeżenia, które elementy prowadzonego biznesu wymagają poprawy. Natomiast zgodnie z drugim spojrzeniem, recepty zewnętrznych konsultantów mogą być traktowane jedynie jako uzupełnienie własnych pomysłów – koncepcja zmian w organizacji powinna ostatecznie wychodzić z jej wnętrza.

***
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego za 2011 rok wyniósł 3,8 mld zł. Bank jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Został uhonorowany nagrodą „Bank of the Year in Poland” przyznawaną przez międzynarodowy miesięcznik The Banker. Doceniono zarówno jego wyniki finansowe, jak i kompleksową modernizację. Instytut Rachunkowości i Podatków uhonorował Raport roczny PKO Banku Polskiego za 2010 rok Nagrodą Główną w konkursie „The Best Annual Report” w kategorii Banki i instytucje finansowe. Dwa produkty PKO Banku Polskiego: kredyt gotówkowy i lokata bankowa, zostały nagrodzone przez miesięcznik Reader’s Digest certyfikatami “Produkt Roku 2011” jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem “Złotego Bankiera” za najlepszy na rynku kredyt hipoteczny, zwycięzcą konkursu “Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, posiadaczem certyfikatu “Firma Przyjazna Klientowi” oraz najlepszym bankiem komercyjnym według Warsaw Business Journal. Innowacyjne rozwiązania bankowości korporacyjnej PKO Banku Polskiego zostały nagrodzone w konkursie Europrodukt. Bank otrzymał w ostatniej edycji tego konkursu trzy statuetki w kategorii produkt – za rachunek płacowy i skonsolidowany oraz rachunek escrow. Ponadto system bankowości elektronicznej iPKO Biznes po raz drugi zdobył Medal Europejski. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu “Top Marka” według magazynu Press oraz tytuł Marki Godnej Zaufania przyznany przez miesięcznik Reader’s Digest. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na 1,5 mld dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej „Polskie Marki 2011” jej wartość została określona na 3,75 mld złotych. Działalność filantropijna PKO Banku Polskiego została doceniona przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, która przyznała Bankowi oraz Inteligo Financial Services statuetkę Dobroczyńcy Roku 2010, oraz przez Forum Darczyńców w Polsce, które przyznało Bankowi Nagrodę Specjalną za długoletnie i konsekwentne wspieranie działań społecznie użytecznych.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy