Wiadomości Branżowe

Dwa tygodnie na rozliczenie PIT za 2014 r.

Już tylko dwa tygodnie pozostały na złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku narażone są na grzywnę o wartości co najmniej 175 zł. Warto skorzystać z chwili wolnego czasu i wysłać PIT przez Internet.

Weekend to dobry moment na wypełnienie deklaracji podatkowej. Najlepiej i najszybciej rozliczyć się przez Internet. Każdy, kto złożył swoją deklarację i szczęśliwie odnotował nadpłatę podatku powinien spodziewać się jej zwrotu w ciągu 3 miesięcy. Z analizy Bankier.pl wynika jednak, że zwykle termin ten jest krótszy. Spora część pytanych przez nas  użytkowników otrzymała zwrot od fiskusa w ciągu miesiąca od złożenia deklaracji.

– Ostatni dzień kwietnia to termin, do którego podatnicy muszą przekazać do urzędu skarbowego druki PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Wybór odpowiedniego druku zależy od rodzaju źródeł przychodów. Organy skarbowe pozostawiają kilka metod na dostarczenie tych formularzy, m.in. formę elektroniczną, drukowany PIT wysłany pocztą lub przyniesiony osobiście do urzędu skarbowego – przypomina Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl.

Od tego roku podatnik może również korzystać z usługi wstępnie wypełnionego przez portal podatkowy Ministra Finansów zeznania podatkowego PIT PFR.

Ulga na dziecko jeszcze wyższa niż rok wcześniej

Najpopularniejszą oraz najkorzystniejszą ulgą podatkową jest odliczenie od podatku kwoty z tytułu wychowywania dzieci. W roku 2014 jej wysokość uległa podwyższeniu w przypadku trójki i więcej dzieci. Najwyższa kwota ulgi to obecnie 2700 zł rocznie na czwarte i każde kolejne dziecko w rodzinie. Niestety, rodziców wychowujących tylko jedno dziecko ogranicza kwota dochodów. Jeżeli ich łączne zarobki nie przekraczają 112.000 zł netto, mają możliwość odliczyć 1112,04 zł. Rodzice wychowujący dwójkę dzieci odliczą taką kwotę na każde z tych dzieci, przy czym nie muszą już martwić się o wartość swoich dochodów. W ich przypadku bowiem ulga nie jest już limitowana tymi kwotami.

Do innych wykorzystywanych ulg należą: ulga rehabilitacyjna, ulga związana z darowiznami w tym również darowaniem krwi, ulga z tytułu korzystania z sieci Internet, czy przysługujące na prawach nabytych tzw. dawne ulgi mieszkaniowe.

Rodzice o niskich dochodach mogą wykorzystać całą ulgę na dziecko

 – Rodzice, którzy zarabiali na tyle mało, by nie skorzystać w pełnym zakresie z odliczenia na dziecko, mogą wystąpić o jego zwrot. Jest on limitowany zarówno kwotą niewykorzystanej ulgi na dzieci, jak i sumą składek ZUS i składek na ubezpieczenie społeczne, które podlegają odliczeniu w zeznaniu podatkowym rodziców lub opiekunów. Wniosek o zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko składa się na druku PIT/UZ – stwierdza Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl. 

Sam zdecyduj ma czyją rzecz przekażesz 1% podatku na pożytek publiczny

– Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą skorzystać z przywileju przeznaczenia części należnego podatku na konkretny cel społeczny przekazywany wybranym przez nich Organizacjom Pożytku Publicznego. Polacy mogą przekazywać swój 1% podatku już od 10 lat, ale nie róbmy tego bezmyślnie. Blisko połowę puli, czyli ok. 200 mln zł otrzymuje 10 największych fundacji, które spory odsetek dochodów przeznaczają na reklamę. Przeciętny Polak w ramach 1% przekazuje ok. 30 zł. To stosunkowo niska kwota, ale dla małych regionalnych OPP nawet takie pieniądze są dużą pomocą – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Więcej na ten temat: http://www.pit.pl/aktualnosci-podatkowe/1704-juz-tylko-dwa-tygodnie-na-rozliczenie-pit-za-2014-r-14637/

Analizy Bankier.pl


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Similar Posts