Dopłaty Wiadomości Branżowe

Ankieta ING: Za rok PIT przez internet złoży co drugi podatnik?

Coraz więcej osób jest zainteresowanych rozliczaniem się z fiskusem przez internet. Co drugi klient ING planuje złożyć zeznanie drogą elektroniczną w przyszłym roku – wynika z ankiety banku.

Przybywa osób rozliczających się z fiskusem przez internet – wynika nie tylko z danych publikowanych przez Ministerstwo Finansów, ale także z ankiety przeprowadzonej wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z internetu. W tym roku e-deklarację złożył już co czwarty podatnik (28%), który wziął udział w naszej ankiecie. Dla porównania, w ankiecie przeprowadzonej rok temu było to 22% Choć składanie PIT w urzędzie ma wciąż wielu zwolenników (72%), to blisko co trzeci z nich zadeklarował, że w przyszłym roku raczej rozliczy się przez internet. Gdyby więc utrzymał się entuzjazm wobec do formy elektronicznej, a postanowienie przejścia na e-PIT przerodziło się w czyn, to już w przyszłym roku przez internet wpłynęłoby 49% deklaracji. Ale czy rzeczywiście tak się stanie? Raczej nie.

W kwietniu ubiegłego roku zadaliśmy naszym klientom to samo pytanie: „W jaki sposób rozliczysz się z fiskusem w tym roku?”. Wtedy złożenie PIT przez internet w 2012 roku zapowiedziała co druga osoba. 22% respondentów już stosowała wcześniej tą formę, a 28% miała to zrobić po raz pierwszy. Oznacza to, że tylko jedna czwarta osób zapowiadających, że w tym roku złoży zeznanie elektronicznie po raz pierwszy, rzeczywiście tak zrobiła. Można więc się domyślać, że mimo deklarowanego entuzjazmu do e-deklaracji, proces przekonywania się Polaków do tej formy rozliczania się wymaga więcej czasu. Co więcej, wygląda na to, że co drugi podatnik w ogóle nie rozważa przejścia na e-PIT, ani teraz ani w przyszłości.

Do e-deklaracji szybciej przekonali się mężczyźni – internetową formę rozliczenia z fiskusem wybrało w tym roku 31% panów i 25% pań. Kobiety częściej deklarowały też chęć pozostania przy tradycyjne formie (52% wobec 47% wśród mężczyzn). Te różnice wystąpiły we wszystkich grupach wiekowych. W siedmiu największych miastach Polski wystąpiła ponadprzeciętna liczba osób deklarujących złożenie e-deklaracji (33%) i niższy od przeciętnej odsetek osób niezainteresowanych przejściem na e-deklarację w następnym roku (46%).

Naszym zdaniem nie można kategorycznie stwierdzić, że przechodzenie na e-deklaracje powoduje rozliczenie się z fiskusem na ostatnią chwilę, chociaż wyniki naszej ankiety dają pewne przesłanki potwierdzające taką hipotezę. Pod koniec marca tego roku, kiedy przeprowadzaliśmy nasze badanie, nie rozliczyło się jeszcze 33% podatników będących klientami ING , podczas gdy rok wcześniej było to 30% respondentów. O tym, że pozostało dużo czasu mówili nieco częściej mężczyźni (35% wobec 30% wśród kobiet) i mieszkańcy siedmiu największych miast (41%), czyli grupy, które jak wcześniej pokazaliśmy, są bardziej przekonane do e-deklaracji.

Na koniec pragniemy zwrócić uwagę, że w ankiecie wzięły udział osoby, które używają konta internetowego w ING, więc należy domniemywać, są one lepiej obyte z załatwianiem spraw finansowych przez internet, w porównaniu z przeciętnym Kowalskim.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 26.03 – 06.04 br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie uzyskaliśmy 19 068 odpowiedzi.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #bank polski   #liwe   #miesi   #ndash   #nie   #niema   #odb   #pocz   #TVN