Biznes Firma

Innowacje finansują innowacje

Rozmawiamy o innowacjach, przyglądamy się im, poznajemy i zachęcamy do implementacji w swoich organizacjach. Są jednak firmy, które innowacyjność mają w swoim DNA i swoje istnienie i sukces zawdzięczają

Data publikacji: 2016-09-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Innowacje finansują innowacje
Kategoria: BIZNES, Firma

Rozmawiamy o innowacjach, przyglądamy się im, poznajemy i zachęcamy do implementacji w swoich organizacjach. Są jednak firmy, które innowacyjność mają w swoim DNA i swoje istnienie i sukces zawdzięczają innowacyjności.

Innowacje finansują innowacje BIZNES, Firma - Rozmawiamy o innowacjach, przyglądamy się im, poznajemy i zachęcamy do implementacji w swoich organizacjach. Są jednak firmy, które innowacyjność mają w swoim DNA i swoje istnienie i sukces zawdzięczają innowacyjności.

Od dłuższego już czasu słowo innowacyjność odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Dążymy do innowacyjnej gospodarki, która z kolei wymaga innowacyjnego wykształcenia, podanego w innowacyjny sposób. Rozmawiamy o innowacjach, przyglądamy się im, poznajemy i zachęcamy do implementacji w swoich organizacjach. Są jednak firmy, które innowacyjność mają w swoim DNA i swoje istnienie i sukces zawdzięczają innowacyjności. Taki jest właśnie Politan Sp. z o.o. S.K.A.

 

Siła tradycji

Politan to w całości polska firma, która powstała prawie 35 lat temu. Produkuje kompleksowe rozwiązania na potrzeby sektora B2B w zakresie tworzenia indywidualnej technologii i konfekcjonowania produktów. Drugim filarem jest produkcja artykułów dla gospodarstw domowych, takich jak chemia gospodarcza i środki czyszczące oraz produkty z folii (worki na śmieci, woreczki do lodu etc.) w ramach trzech marek: Gosia, Amigo i Helios. Marki te stanowią bardzo ważny element strategii biznesowej firmy.

Od samego początku rozwój przedsiębiorstwa był ściśle powiązany z innowacyjnością, co znalazło wyraz w proponowanych rozwiązaniach biznesowych oraz powstawaniu opatentowanych produktów. W 1987 roku, jako pierwsza firma w Polsce, Politan rozpoczął produkcję woreczków do lodu. Dziś firma posiada wiele innowacyjnych produktów, jak np. folię do żywności z ucinarką marki Gosia (opatentowany produkt), za którą zdobył nagrodę „Przebój FMCG” i „Najlepszy Produkt. Wybór konsumentów”, czyścik z uchwytem czy mop żółta mikrofibra z gąbka szorującą.

 

(Z)rozumienie innowacyjności

Dzięki zrozumieniu innowacyjności, firma sukcesywnie podbija kolejne rynki i poszerza gamę swoich produktów. Definiowana jest ona tak na poziomie jednostki, jak i całej organizacji. W tym pierwszym aspekcie innowacyjność jest mieszanką myślenia skojarzeniowego  oraz  otwartego sposobu działania, które wynikają z umiejętność czerpania z różnych dziedzin oraz są przejawem odwagi i wiary w swoje możliwości, otwartości na ludzi i ciekawości świata oraz poszukiwania analogii pomiędzy różnymi dziedzinami.

A to już wiesz?  Rynek big data urósł w ciągu roku o 18 mld dol. Koniunkturę napędzają banki, przemysł i medycyna

– Innowacyjność jest sednem strategii naszego przedsiębiorstwa – mówi właściciel i prezes zarządu Politan, Rafał Tannenberg. – Na poziomie naszej firmy stanowi ona metodologię tworzenia warunków do powstawania innowacyjnych rozwiązań wśród jednostek, czyli naszych pracowników, oraz skutecznej ich walidacji w różnych obszarach, takich jak model biznesowy, strategia, produkty i usługi oraz technologie i metody wytwarzania, a nawet sposoby i procedury postępowania.

 

Zarząd napędza innowacje

Zdolność tworzenia innowacji jest w firmie Politan czynnikiem kluczowym. Dlatego główną rolą zarządu i kadry menedżerskiej jest rozprzestrzenianie tej umiejętności w coraz większej przecież organizacji. Odbywa się to poprzez tworzenie takich sposobów działania, które dają możliwość pracy nad innowacjami dla wszystkich interesariuszy. Niezbędna jest do tego żywa kultura organizacyjna, która kultywuje innowacyjność, oraz właściwe dopasowanie do niej wszystkich podmiotów.

– Dzięki takiemu podejściu firma zyskuje trwałą przewagę konkurencyjną, wysokie zyski oraz możliwość rozwoju. Czerpią z tego wszyscy pracownicy firmy, którzy dodatkowo mogą mieć wpływ na rzeczywistość i kształtować ją, jednocześnie odczuwając radość tworzenia – uzupełnia prezes Tannenberg. 

 

Przemyślane, zaplanowane

– Dla nas innowacyjność to nie tylko nowy produkt, to także nowa linia technologiczna, system do zarządzania produkcją czy dystrybucją itp. – dodaje prezes Tannenberg. To niezwykle cenna świadomość, biorąc pod uwagę, że większość polskich przedsiębiorców za innowację uznaje wyłącznie wprowadzenie na rynek nowego produktu i to nie tylko nowego na danym terenie, ale w skali światowej. Tymczasem innowacyjny system rozliczeniowo-księgowy w firmie może stanowić jej przewagę konkurencyjną na równi z opatentowanymi produktami.

Dlatego firma Politan nie pozostawia nic przypadkowi. Posiada system finansowania prac nad innowacjami oraz różnorodne formuły ich tworzenia oparte na indywidualnych działaniach pracowników, projektach badawczo-rozwojowych oraz komórkach organizacyjnych dedykowanych tworzeniu innowacji. Pracownicy mają zapewniony powszechny dostęp do procesów tworzenia innowacji i znają ściśle określone procedury ich zgłaszania,  finansowania, wdrażania oraz oceny.

A to już wiesz?  BETFAN z nagrodami za debiut roku i kampanię marketingową roku

– Nasze produkty posiadają cechy, które my nazywamy „sprytnymi patentami”, czyli pozwalają uzyskiwać lepsze efekty przy mniejszych nakładach – zauważa prezes Politana. – Ciekawym rozwiązaniem, które stosujemy, jest metoda tworzenia „odwróconej  innowacji”. Polega ona na formułowaniu problemów bez sugerowania się istniejącymi rozwiązaniami. Dzięki temu mamy dość dużą elastyczność projektowania i wykorzystujemy ograniczenia, aby tworzyć produkty, które odniosą sukces.

 

Pieniądze, ach pieniądze…

– Na szczęście skuteczne innowacje są najlepszym źródłem finansowania kolejnych innowacji – przyznaje Rafał Tannenberg. – Obecny system dofinansowywania tego typu przedsięwzięć ze środków UE nie daje możliwości dla przedsiębiorstw wielkości naszego, czyli „małej” dużej firmy. Szkoda, ponieważ utrudnia to tworzenie polskich firm, które mogą stawać się konkurencją dla międzynarodowych koncernów. 

Mimo tej przeszkody pieniądze na innowacje są ważną składową budżetu firmy. Dzięki temu z roku na rok może się ona rozwijać. To rodzi oczywiście kolejne komplikacje. Na przykład rozszerzając działalność produkcyjną o nowe, synergiczne branże, najnowszym wyzwaniem dla Politana w zakresie innowacji jest optymalne wykorzystanie owej synergii.  Wymaga to odważnego przekraczania granic branż oraz poszukiwania nowych, kompleksowych rozwiązań. Doświadczenie firmy i jej nastawienie do innowacji pozwala mieć jednak nadzieję, że i z tym wyzwaniem poradzi sobie ona bez przeszkód, oferując swoim kontrahentom jeszcze bardziej atrakcyjne rozwiązania.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Innowacje finansują innowacje BIZNES, Firma - Rozmawiamy o innowacjach, przyglądamy się im, poznajemy i zachęcamy do implementacji w swoich organizacjach. Są jednak firmy, które innowacyjność mają w swoim DNA i swoje istnienie i sukces zawdzięczają innowacyjności.
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy