Wiadomości Branżowe

Debiut Santandera na GPW

Dzisiaj na GPW pojawią się akcje hiszpańskiego giganta – Banco Santander. To jeden z największych banków na świecie. Dzięki temu debiutowi kapitalizacja rodzimego parkietu przekroczy okrągły bilion zł.

Pojawienie się jednego z największych światowych banków na warszawskiej giełdzie związane jest z przejęciem Kredyt Banku przez BZ WBK, w którym hiszpańska instytucja finansowa ma 69,41% udziałów. Wymóg debiutu na GPW przed Banco Santander postawiła Komisja Nadzoru Finansowego.

– Przy Książęcej pojawi się ponad 12,5 miliarda akcji, każda z nich warta około 9 euro. To mocno wpłynie na kapitalizację rodzimego rynku, która do tej pory wynosiła niecałe 900 mld zł, a teraz mocno przekroczy ponad bilion zł. Niemniej, będzie to tylko złudzenie statystyczne. O wiele ważniejsza jest płynność, a z tą mogą być problemy. Pamiętajmy, że Banco Santander wchodzi na GPW, bo taki jest wymóg regulacyjny, a nie dlatego, że jest to najlepszy parkiet dla tej spółki. Polskim inwestorom indywidualnym łatwiej będzie nabyć walory tego banku, co wcale nie oznacza, że jest to dobra inwestycja – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

To nie debiut, to wymóg regulacyjny

GPW nie jest jedynym parkietem, na którym notowane są papiery Banco Santander. Akcje banku pojawiają się m.in. na giełdach w Madrycie, Mediolanie, Londynie, czy nawet Buenos Aires. Takie równoległe notowania nazywane są dual-listingiem i niosą ze sobą pewne konsekwencje.

Akcje, które pojawiają się na GPW będą tymi samymi akcjami, które dostępne są na wszystkich innych giełdach, na których notowany jest Banco Santander. Papiery te są zarejestrowane w macierzystym depozycie Santandera i stamtąd są one przerejestrowywane i udostępniane innym depozytom, w tym wypadku rodzimemu KDPW. Chociaż zarejestrowane będą u nas wszystkie akcje hiszpańskiego banku, to papierów dostępnych dla polskiego inwestora będzie zdecydowanie mniej.

Popyt i podaż akcji Santandera w Polsce mogą być inne niż w Hiszpanii. A to przekłada się z kolei na różnice cenowe pomiędzy tymi rynkami. To samo dobro – w tym wypadku akcja Santandera – może mieć różną wartość w różnych miejscach. Znaczące różnice pomiędzy wyceną tej samej spółki na różnych rynkach nie są jednak powszechne.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Hiszpanski-gigant-debiutuje-na-GPW-Co-to-oznacza-dla-inwestorow-7226080.html

Analizy Bankier.pl


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy