Biznes Fundusze unijne

2 z 3 firm dofinansowanych z SME Instrumentu osiągnęły rynkowy sukces

Data publikacji: 2018-05-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 2 z 3 firm dofinansowanych z SME Instrumentu osiągnęły rynkowy sukces
Kategoria: BIZNES, Fundusze unijne

Niemal 2 z 3 firm, które otrzymały finansowanie w 2 Fazie SME Instrumentu, osiągnęły komercyjny sukces. Kolejne 33% projektów docenionych w tym programie ma obiecujące perspektywy.

2 z 3 firm dofinansowanych z SME Instrumentu osiągnęły rynkowy sukces BIZNES, Fundusze unijne - Niemal 2 z 3 firm, które otrzymały finansowanie w 2 Fazie SME Instrumentu, osiągnęły komercyjny sukces. Kolejne 33% projektów docenionych w tym programie ma obiecujące perspektywy.

Niemal 2 z 3 firm, które otrzymały finansowanie w 2 Fazie SME Instrumentu, osiągnęły komercyjny sukces. Kolejne 33% projektów docenionych w tym programie ma obiecujące perspektywy – wynika z raportu przygotowanego przez niezależnych ekspertów na zlecenie Executive Agency for SMEs. 

Faza 2 programu SME Instrument, stanowiącego część Horyzontu 2020, przeznaczona jest dla projektów na zaawansowanym poziomie rozwoju. Jej efektem ma być wprowadzenie produktu lub usługi na rynek. Firmy aplikujące powinny mieć prototyp, który potwierdzi, że rozwiązanie da się stworzyć, oraz realistyczny plan sprzedażowy. W Fazie 2 przedsiębiorcy mogą się ubiegać aż o 2,5 mln euro dofinansowania. 

Raport „Is the SME-instrument delivering growth and market creation?” analizuje kondycję beneficjentów Fazy 2 SME Instrumentu (Horyzont 2020), którzy zakończyli wszystkie działania w ramach programu. Podmioty te działają przede wszystkim w sektorach medycyny, analityki, energii, cleantech i fintech. 

Aż 58% firm może pochwalić się komercyjnym sukcesem swojego projektu, w tym wyniki 27,14% zostały uznane za znakomite. Kolejne 33% dofinansowanych przedsiębiorstw znajduje się na granicy sukcesu rynkowego. Tylko 8,5% oceniono negatywnie. Co ciekawe, największy sukces komercyjny osiągnęły firmy małe (ponad 40% najwyżej punktowanych projektów) oraz te, które funkcjonują na rynku od 5 do 10 lat (również ponad 40%).

Autorzy raportu doceniają wszechstronność programu. SME Instrument zapewnia nie tylko finansowanie, ale również coaching, szkolenia, spotkania networkingowe oraz udział w targach. Dzięki nim firmy mają łatwiejszy start na międzynarodowych rynkach i dostęp do inwestorów. 

– Komisja Europejska przykłada szczególną wagę do biznesplanu. Istotne jest, żeby innowacje jak najszybciej pojawiły się na rynku i miały pozytywny wpływ na nasze życie i gospodarkę – tłumaczy Michał Gzyl, CEO w Zafiro Solutions, firmie pomagającej w zdobywaniu grantów z SME Instrumentu. – Raport tylko potwierdza, że eksperci Komisji Europejskiej wybierają projekty z wysokim potencjałem, które mają szanse zainteresować konsumentów, biznes i kolejnych inwestorów. 

Według raportu granty wpłynęły między innymi na wzrost zatrudnienia, szybszy rozwoju oraz zdobycie dodatkowego finansowania. Program odgrywa rolę akceleratora, pomaga w przeprowadzeniu innowacji od fazy prototypu do wejścia na rynek i przyspiesza wdrażanie technologii, także na arenie międzynarodowej. SME Instrument wpłynął pozytywnie na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw, zwiększył ich obroty i pozwolił rozbudować kadrę specjalistów. 

W programie coraz lepiej radzą sobie także polskie firmy. Tylko w ubiegłym roku krajowe innowacje otrzymały 44 mln złotych. W sumie od początku istnienia programu dotacje otrzymało 10 polskich projektów, w tym 5 w 2017 roku. 

– Pieniądze z SME Instrumentu przeznaczyliśmy na ostatnią fazę badań klinicznych aplikacji Play.Care do wczesnej diagnostyki autyzmu. Badanie jest obecnie przeprowadzane przez uznanych naukowców z uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Szwecji, a jego celem jest potwierdzenie ponad 90% skuteczności naszego rozwiązania przez zewnętrzną grupę ekspertów – mówi Paweł Jarmołkowicz, prezes zarządu w Harimata, która otrzymała dotację w 2016 roku. 

Autorzy raportu przygotowanego na zlecenie Executive Agency for SMEs wzięli pod uwagę 70 projektów dofinansowanych w ramach Fazy 2 SME Instrumentu, które do 1 lipca 2017 roku zakończyły wszystkie działania z nim związane.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
2 z 3 firm dofinansowanych z SME Instrumentu osiągnęły rynkowy sukces BIZNES, Fundusze unijne - Niemal 2 z 3 firm, które otrzymały finansowanie w 2 Fazie SME Instrumentu, osiągnęły komercyjny sukces. Kolejne 33% projektów docenionych w tym programie ma obiecujące perspektywy.
Hashtagi: #BIZNES #Fundusze unijne

Similar Posts