Dopłaty Wiadomości Branżowe

Inflacja ostatnim aktem europejskiego dramatu

Wystarczy niewielki podmuch, aby strefa euro rozpadła się jak domek z kart. Spośród wielu scenariuszy przyszłych wypadków najbardziej prawdopodobny wydaje się ten, w którym główną rolę odgrywa Europejski Bank Centralny – pisze się analityk Bankier.pl, Piotr Lonczak.

Po wyczerpaniu arsenału rozwiązań przez polityków, obecnie jedyną nadzieją na zażegnanie kryzysu jest Europejski Bank Centralny. Od maja minionego roku frankfurcka instytucja interweniuje na rynku długu. Dotychczas EBC zgromadził obligacje o wartości przekraczającej 200 mld euro. Chociaż kwota jest olbrzymia, to nie zdołała ugasić zadłużeniowego pożaru.

Interwencje EBC prowadzą do zmniejszenia oprocentowania obligacji na rynku wtórnym. Takie działania stanowią duże udogodnienie dla państw pogrążonych przez finansowe problemy, gdyż oznaczają znacznie niższy koszt obsługi zadłużenia. Największe znaczenie ma jednak fakt, że działania EBC nie usuwają konieczności uregulowania długu. Tym samym rządy muszą znaleźć środki, aby wykupić od EBC obligacje, kiedy przychodzi termin ich zapadalności.

Sterylizowanie obligacji przez EBC zabezpiecza strefę euro przed skokowym wzrostem inflacji. W ostatnim czasie jest to najmocniej kontestowana zasada działania frankfurckiej instytucji, gdyż rządzący mają świadomość, że jej porzucenie rozwiąże problem zadłużenia.

 

Więcej informacji w analizie przygotowanej przez analityka Bankier.pl, Piotra Lonczaka: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-ostatnim-aktem-europejskiego-dramatu-2442278.html

Redakcja Serwisów Bankier.pl należąca do Grupa Allegro Sp. z o.o. zezwala na powielanie i rozpowszechnianie powyższego fragmentu utworu w całości, w dowolnych mediach na wszystkich polach eksploatacji. Pełna wersja utworu, dostępna na stroniehttp://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-ostatnim-aktem-europejskiego-dramatu-2442278.html,może być bezpłatnie powielana i rozpowszechniana w całości lub w części wyłącznie w prasie drukowanej, w tytułach zarejestrowanych i kontrolowanych w Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, pod warunkiem spełnienia wymogów wynikających z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994r. Nr. 24 poz. 83 z późn. zm.), w szczególności pod warunkiem podania autora i źródła  pochodzenia utworu.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #agle   #ale   #alno   #enie   #jest   #markets group   #nie   #okre   #start