Biznes Firma

Dobre relacje pracowników to dobre wyniki firmy. Jak budować zgrany zespół?

W 2018 roku aż 31 proc. pracowników zdecydowało się zmienić pracę przez złe relacje. Jak i po co budować dobrą atmosferę w

Data publikacji: 2019-08-08
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dobre relacje pracowników to dobre wyniki firmy. Jak budować zgrany zespół?
Kategoria: BIZNES, Firma

W 2018 roku aż 31 proc. pracowników zdecydowało się zmienić pracę przez złe relacje. Jak i po co budować dobrą atmosferę w zespole?

Dobre relacje pracowników to dobre wyniki firmy. Jak budować zgrany zespół? BIZNES, Firma - W 2018 roku aż 31 proc. pracowników zdecydowało się zmienić pracę przez złe relacje. Jak i po co budować dobrą atmosferę w zespole?

Jak wynika z raportu "Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy" szczęśliwi pracownicy są o 43 proc. bardziej produktywni i o 86 proc. bardziej kreatywni[1], co przekłada się na wyniki finansowe firmy. Na ich zadowolenie wpływa wiele czynników, tj. wynagrodzenie, higiena pracy, a także dobra atmosfera i ludzie, z którymi pracują. W 2018 roku aż 31 proc. pracowników zdecydowało się zmienić pracę przez złe relacje[2]. Jak i po co budować dobrą atmosferę w zespole?

W wielu branżach nadal trudno jest pozyskać i zatrzymać kompetentnego pracownika. Coraz więcej osób aplikujących do danej firmy zwraca uwagę nie tylko na wynagrodzenie i benefity pracownicze, ale także na relacje pracodawcy z podwładnymi oraz na działania z obszaru tzw. team buildingu. Dobra atmosfera w pracy oznacza przede wszystkim przyjacielskie stosunki między pracownikami, a budowanie ich leży zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. – W dobie social mediów firmy chętnie dzielą się informacjami nt. wyjść integracyjnych czy warsztatów angażujących wszystkich pracowników. Oczekiwania względem pracodawców stale rosną, a pozytywna atmosfera w pracy to element, na który zwraca uwagę coraz więcej osób poszukujących pracy. Odpowiednie podejście do obowiązków służbowych i ludzi pozwala pracodawcom na tworzenie zgranych zespołów i kreowanie pozytywnego wizerunku firmy – mówi Magdalena Czerwonka, manager ds. zarządzania zmianą w Centrum Rozrywki Hulakula. Ważnym elementem strategii team buildingu są m.in. wyjścia integracyjne, dzięki którym możliwe jest budowanie pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami oraz pomiędzy pracownikami a pracodawcą na neutralnym gruncie, poza ścianami firmy.

Lato to dobry moment na integrację pracowników

Wakacje to w wielu branżach tzw. „sezon ogórkowy”, co oznacza mniej obowiązków służbowych i zdecydowanie więcej wolnego czasu. Warto wykorzystać ten okres na integrację zespołu. Zazwyczaj takie imprezy kojarzą się z kilkudniowym wyjazdem organizowanym przez firmy dla odpoczynku i lepszego poznania się pracowników, w nieco mniej formalnym niż biuro otoczeniu. Jednak coraz częściej przybierają one formę spontanicznego wypadu „na miasto” celem oderwania się od obowiązków służbowych. – Gdy termometry wskazują ponad 25 stopni, praca w biurze może okazać się trudniejsza niż zazwyczaj. Większość pracowników myśli wtedy o oderwaniu się od biurka i spędzeniu czasu na zewnątrz. Warto wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Do zorganizowania wakacyjnej imprezy firmowej kluczowym elementem będzie wybór odpowiedniego miejsca, w którym pracownicy będą czuli się swobodnie. Ważna jest także aktywność, która zaangażuje większość pracowników – informuje Magdalena Czerwonka. Spotkania i imprezy integracyjne bez wątpienia mogą przyczynić się do poprawy atmosfery w firmy, dlatego warto zadbać o ten obszar i regularnie je organizować.

Warsztaty, escape room czy kręgle?

Organizatorzy wyjść firmowych prześcigają się w kreatywnych pomysłach, które często okazują się niedopasowane do oczekiwań zespołu. Dobrze jest zapytać swoich pracowników o to, jak chcieliby spędzić ten czas lub skorzystać ze sprawdzonych pomysłów. – Dużym zainteresowaniem cieszą się aktywności, które wymagają współpracy i działania w grupie, a przy tym zapewniają niezapomniane przeżycia, tj escape roomy i pokoje zagadek. Niezmiennie od kilku lat popularne są wszelkiego rodzaju turnieje, np. bowlingowe lub gra w bilard. Rozgrywki wzbudzają w pracownikach chęć rywalizacji, budują relacje między różnymi działami, są także dobrą okazją do zaobserwowania zachowań zespołu w innym niż biuro otoczeniu – informuje Magdalena Czerwonka z Hulakula. – Impreza integracyjna nie może odbyć się bez dobrego jedzenia. Latem firmy chętnie wybierają integracje w plenerze, np. wspólne wyjścia na grilla. W połączeniu z muzyką na żywo grill tworzy niesamowity, wakacyjny klimat  –  dodaje.

Badanie satysfakcji pracowników – namierz źródło niezadowolenia

Przyjazna atmosfera w pracy, tuż obok wynagrodzenia, jest czynnikiem decydującym o atrakcyjności pracodawcy[3]. Należy jednak pamiętać, że imprezy i wyjścia integracyjne, które przyczyniają się do jej budowania, nie są gwarantem stuprocentowego zadowolenia z pracy. – Satysfakcja i zaangażowanie w obowiązki służbowe pracowników, a także ich pozytywny stosunek do pracodawcy to efekt złożonych procesów zachodzących wewnątrz organizacji. W trosce o wysokie morale zatrudnionych, działy HR powinny regularnie przeprowadzać badania zadowolenia i zaangażowania – komentuje Czerwonka. – Cykliczne analizy dają pracodawcom możliwość poznania szczerej i wiarygodnej opinii pracowników. Dostarczają bardzo użytecznej wiedzy, na której podstawie specjaliści mogą wyeliminować czynnik powodujący niezadowolenie z pracy. Odpowiadanie na potrzeby zatrudnionych niesie za sobą ogromne korzyści, nie tylko personalne lecz także finansowe – dodaje.

Umacniający się rynek pracownika, stawia przed pracodawcami duże wyzwania. Atrakcyjne wynagrodzenie już nie wystarczy, aby pozyskać dobrych pracowników. Tylko kompleksowe podejście do relacji z podwładnym, wysłuchiwanie jego potrzeb oraz otwartość na zmiany daje szanse na zatrudnienie i zatrzymanie utalentowanych specjalistów w strukturze swojej organizacji.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Dobre relacje pracowników to dobre wyniki firmy. Jak budować zgrany zespół? BIZNES, Firma - W 2018 roku aż 31 proc. pracowników zdecydowało się zmienić pracę przez złe relacje. Jak i po co budować dobrą atmosferę w zespole?
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy