Wiadomości Branżowe

Co kredytobiorcy zapewnia ubezpieczenie na życie?

Zawarcie umowy kredytowej na dom czy mieszkanie wiąże się z koniecznością wykupu ubezpieczenia na życie. Takie rozwiązanie, choć podnosi koszty kredytu, jest przede wszystkim zabezpieczeniem dla banku i rodziny kredytobiorcy w przypadku jego śmierci. Niektóre z polis posiadają również opcję zwrotu wpłaconych składek. 

Umowy kredytowe, zwłaszcza te hipoteczne, zawieramy na minimum kilkanaście lat – zdarza się, że raty za mieszkanie czy dom spłacamy nawet przez 30 – 35 lat. Dlatego też, zaciągając kredyt hipoteczny, banki wymagają od nas często posiadania ubezpieczenia na życie, jako formy zabezpieczenia spłaty kredytu, w przypadku śmierci kredytobiorcy. 

Co zapewnia ubezpieczenie na życie?

Celem polisy przede wszystkim jest zabezpieczenie rodziny kredytobiorcy. W przypadku jego śmierci, najbliżsi musieliby spłacić kredyt, a dzięki ubezpieczeniu spłata przechodzi na towarzystwo ubezpieczeniowe.
To ubezpieczyciel wypłaca bankowi pieniądze, nie angażując kosztowo rodziny. Kredytobiorcy często jednak narzekają, że jeżeli przez cały okres spłacania kredytu nic im się nie przydarzy, to pieniądze wpłacane na ubezpieczenie stanowią tylko dodatkowy koszt, bo nie przynoszą im korzyści. Tym bardziej, że przez okres 20 czy 30 lat suma wpłacanych składek może być spora. Dlatego kredytobiorcy bardzo często postrzegają ubezpieczenie na życie jako kolejną, obowiązkową dopłatę do kredytu.  

Ubezpieczenie ze zwrotem składek

Dobrym rozwiązaniem dla osób biorących kredyt na mieszkanie jest ubezpieczenie na życie gwarantujące zwrot składek. Jeżeli ubezpieczony bezpiecznie przejdzie przez okres trwania umowy i nic mu się nie przytrafi, to po zakończeniu polisy otrzyma zwrot nawet wszystkich wpłaconych składek. To jaki zwrot otrzyma zależy od długości trwania polisy. 

„Polisa zapewniająca zwrot składek daje realne wsparcie zarówno jeżeli się z niej skorzysta, jak i w sytuacji gdy nie jest potrzebna. Zapewniamy albo wypłatę pieniędzy, jeżeli ubezpieczonemu coś się przytrafi, lub gwarantujemy zwrot wpłaconych składek” – mówi Bogusława Szyszka-Orłowska, Kierownik ds. Produktów w ING Życie. „Ubezpieczenie „Ochrona ze zwrotem” dostępne jest od 50 zł miesięcznie, między innymi
w placówkach Expander Advisors, Goldinvest, Idea Partners Group, Agent Transfer”.

Należy pamiętać, że pieniądze ze zwrotu składek są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). Kwotę uzyskaną po zakończeniu okresu ubezpieczenia, czyli na zakończenie kredytu, można przeznaczyć na dowolny cel, np.: odnowienie mieszkania. Analizując oferty kredytowe, warto więc zastanowić się nad wyborem ubezpieczenia na życie, tak aby zawsze dawało ono odpowiednie korzyści w stosunku do ponoszonego kosztu. 

Źródło ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy