Biznes Firma

Kabel, który zabezpieczy granice państw, lotniska i bazy materiałowe

Data publikacji: 2020-11-24
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kabel, który zabezpieczy granice państw, lotniska i bazy materiałowe
Kategoria: BIZNES, Firma

Jest całkowicie niewidoczny, może pracować indywidualnie lub w dużych sieciach, tworząc systemy wykrywania intruza o długości wielu kilometrów.

Kabel, który zabezpieczy granice państw, lotniska i bazy materiałowe BIZNES, Firma - Jest całkowicie niewidoczny, może pracować indywidualnie lub w dużych sieciach, tworząc systemy wykrywania intruza o długości wielu kilometrów.

Jest całkowicie niewidoczny, może pracować indywidualnie lub w dużych sieciach, tworząc systemy wykrywania intruza o długości wielu kilometrów. O czym mowa? To Kabel czujnikowy HF500 firmy Stekop, który został wykorzystany przy realizacji ochrony odcinka rzeki Bug, w ramach projektu NCBR*. Firma Stekop, oprócz dostarczenia sprzętu, udzieliła pomocy przy szkoleniu, instalacji, kalibracji i integracji czujnika. W czasie testów kabel czujnikowy doskonale wykrywał wszystkie próby naruszenia chronionej strefy i nie powodował samoistnych wzbudzeń żargonowo nazywanych „fałszywymi alarmami”.

– Sensor HF500R jest urządzeniem przeznaczonym do ochrony obwodowej obiektów. Szczególnie polecany jest on do zabezpieczania obiektów o dużej powierzchni, takich jak lotniska, tereny wojskowe, obiekty przemysłowe, ujęcia wody, składy materiałów i granice państw. Działanie sensora opiera się na analizie odbić fali elektromagnetycznej od przekraczającego niewidzialną liniową sferę intruza. Sferę tworzą zakopane w ziemi równoległe kable sensoryczne (nadawczy i odbiorczy) – mówi Czesław Woroszyło, przedstawiciel firmy Stekop.
Oba kable umieszczone są na granicy chronionego obszaru, pod ziemią, na głębokości do 50 cm, w odległości 0,9 – 2,0 m od siebie, tworząc niewidzialną, przestrzenną strefę detekcji o szerokości ok 3 m i wysokości 2,5 m. Naruszenie strefy jest wykrywane, lokalizowane i sygnalizowane jako alarm z dokładnością lokalizacji do 3 m (po przekroczeniu zdefiniowanego progu alarmu).

– W roli kabli sensorycznych czujnik HF500R wykorzystuje specjalne kable koncentryczne, których konstrukcja umożliwia emisję pola elektromagnetycznego na zewnątrz kabla. Są to tzw. „kable cieknące”. W odróżnieniu do innych, oferowanych na rynku czujników ochrony obwodowej, które bazują na dedykowanych kablach sensorycznych o ustalonych długościach, sensor HF500R wykorzystuje standardowy, powszechnie stosowany w systemach telekomunikacyjnych kabel „cieknący” – dodaje Marek Nowakowski ze Stekopu.
Kabel ten jest konfekcjonowany w 500 m odcinkach, na typowych szpulach, z których może być układany w miejscu instalacji i cięty na odcinki o wymaganej długości. Pojedynczy sensor HF500R może zabezpieczyć jeden segment systemu ochrony obwodowej o maksymalnej długości 500 m.

W przeciwieństwie do systemów naziemnych i napłotowych ochrony obwodowej, zainstalowany sensor HF500R jest całkowicie niewidoczny. Co ciekawe, z powodu niskiego poziomu promieniowania emitowanego przez kabel nadawczy utrudnione jest też wykrycie działania sensora HF500R na drodze skanowania pasma radiowego, a Montaż sensora pod ziemią w naturalny sposób zwiększa jego odporność na przypadkowe uszkodzenia i próby sabotażu. Uszkodzenie kabla sensorycznego nie wymagają konieczności jego całkowitej wymiany. Naprawa uszkodzonego kabla polega na szybkiej metodzie lokalizacji miejsca jego uszkodzenia oraz prostym sposobie jego naprawy.

W zależności od wersji, sensor HF500R może pracować w dwóch konfiguracjach: autonomicznej i sieciowej.
* „Perymetria na obszarach podmokłych/przybrzeżnych/rzekach” o akronimie RiverGUARD (DOB-BIO9/25/01/2018).

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Kabel, który zabezpieczy granice państw, lotniska i bazy materiałowe BIZNES, Firma - Jest całkowicie niewidoczny, może pracować indywidualnie lub w dużych sieciach, tworząc systemy wykrywania intruza o długości wielu kilometrów.
Hashtagi: #BIZNES #Firma

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy