Biznes Fundusze unijne

Firma z Polski uczy komputery rozpoznawać emocje

Firma z Polski uczy komputery rozpoznawać emocje
Stworzony przez polaków program Xpress Engine potrafi rozpoznawać i analizować emocje na podstawie mimiki. Technologia usprawni badania marketingowe, a w przyszłości ułatwi leczenie osób sparaliżowanych oraz przyspieszy rozwój robotyki

Data publikacji: 2015-08-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Firma z Polski uczy komputery rozpoznawać emocje
Kategoria: BIZNES, Fundusze unijne

Stworzony przez polaków program Xpress Engine potrafi rozpoznawać i analizować emocje na podstawie mimiki. Technologia usprawni badania marketingowe, a w przyszłości ułatwi leczenie osób sparaliżowanych oraz przyspieszy rozwój robotyki społecznej.

Firma z Polski uczy komputery rozpoznawać emocje BIZNES, Fundusze unijne - Stworzony przez polaków program Xpress Engine potrafi rozpoznawać i analizować emocje na podstawie mimiki. Technologia usprawni badania marketingowe, a w przyszłości ułatwi leczenie osób sparaliżowanych oraz przyspieszy rozwój robotyki społecznej.

Kolejny przykład udanego połączenia nauki z biznesem. Quantum Lab Poland z Polski jako jedna z trzech polskich firm zakwalifikowała się do pierwszej rundy finansowania w bieżącej edycji Instrumentu dla MŚP (Horyzont 2020). 
 

W ramach Instrumentu dla MŚP (Horyzont 2020), Quantum Lab Poland otrzyma 50 000 euro na przeprowadzenie analizy wykonalności technologii rozpoznawania emocji na podstawie analizy mimicznej – Xpress Engine.

„Cieszymy się, że Komisja doceniła nasz projekt. Udowodniliśmy, że niewielka firma z Polski może konkurować z najlepszymi w Europie.” – mówi Konrad Bocian, Chief Science Officer z Quantum Lab Poland.

Xpress Engine to program stworzony do rozpoznawania emocji. Powstał dzięki wiedzy z obszarów informatyki afektywnej, która łączy osiągnięcia informatyki, psychologii oraz nauki zajmującej się analizą działania mózgu i umysłu (kognitywistki).

„Pięć podstawowych emocji: radość, złość, obrzydzenie, smutek, zaskoczenie jest wyrażanych w ten sam sposób  przez większości ludzi na świecie. Xpress Engine potrafi je rozpoznawać z dokładnością do 91%.” – mówi Konrad Bocian. Quantum Lab Poland jest jedną z trzech firm na świecie, którym udało się zaprojektować i skomercjalizować tego typu technologię. Silnik Xpress Engine powstał dzięki współpracy inżynierów Krzysztofa Cywińskiego i Dariusz Kamowskiego oraz naukowca Konrada Bociana z Uniwersytetu SWPS.

„Pracowaliśmy nad silnikiem XE przez ponad 2 lata, w czasie których przeanalizowaliśmy dziesiątki prac badawczych i stworzyliśmy model, który potrafi dopasować się do niewidzianych wcześniej twarzy. – dodaje Bocian. – „Zaczeliśmy od „nauczenia” systemu, rozpoznawania uśmiechu. XE musiał przeanalizować ponad 1 000 zdjęc twarzy, aby było to możliwe. Dotychczas silnik  przeanalizował  ponad 5 milionów  zdjęć ekspresji mimicznych.” 

A to już wiesz?  Medal Europejski dla Sodexo Performance Suite

Do działania Xpress Engine potrzebna jest podstawowa kamera w laptopie lub smartfonie i dostęp do internetu. Aktualnie silnik XE stosowany jest w platformie ELLEN, która wspiera badanie emocji w marketingu i reklamie. Firma planuje rozwój użyteczności programu w kierunku kolejnych dziedzin np. medycyny (pomoc osobom sparaliżowanym), psychoterapii (wspomaganie analizy emocji) czy robotyki społecznej.

 

Dotychczas firma Quantum Lab Poland stworzyła aplikację do monitorowania nastroju “How Are You App”, która została zarekomendowana pacjentom i czytelnikom przez Polish Healthcare Journal oraz platformę badawczą ELLEN dedykowaną badaniom rynku i opinii. Strategicznymi inwestorami firmy są fundusze inwestycyjne Black Pearls VC, Business Angel Seedfund oraz Profound Ventures. Pomoc w przygotowaniu wniosku zapewniła Ateknea Solutions.

 

 

***

Informacje o Instrumencie dla MŚP (Horyzont 2020)

Instrument dla MŚP jest jedną z części prestiżowego programu dotacji z Brukseli, Horyzont 2020. Finansuje innowacyjne projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Celem programu jest wzmocnienie innowacyjności europejskich firm i pomoc w szybszym wprowadzeniu innowacji na rynek.

W odróżnieniu od programów krajowych, o dotacje brukselskie mogą ubiegać się firmy ze wszystkich krajów członkowskich oraz wybranych krajów stowarzyszonych z UE. Wniosek jest oceniany przez niezależnych ekspertów, konkurując z projektami z innych krajów. Dotacje trafiają do najlepszych.

 

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro, a celem jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

Więcej informacji na temat wyników konkursu Horyzont 2020: http://ec.europa.eu/easme/en/news/142-highly-innovative-smes-funded-horizon-2020-sme-instrument

 

Quantum Lab Poland to prężnie rozwijająca się, innowacyjna firma z siedzibą w Polsce i USA złożona ze specjalistów i pasjonatów, której główną misją jest ułatwienie komunikacji emocjonalnej na płaszczyźnie człowiek-człowiek jak i człowiek-maszyna. Strategicznymi inwestorami firmy są fundusze inwestycyjne Black Pearls VC, Business Angel Seedfund oraz Profound Ventures.

A to już wiesz?  Rozwój rozwiązań IT napędza krajowy rynek papieru

Więcej informacji: http://quantumlab.co/

 

 

KONTAKT:

 

Konrad Bocian

Chief Science Officer

Quantum Lab Poland

e-mail: [email protected]

tel. +48 660 079 928

 

Weronika Bębenek

Marketing and Communications Coordinator

Ateknea Solutions Poland

e-mail: [email protected]

tel. +48 668 607 018

 

 

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Firma z Polski uczy komputery rozpoznawać emocje BIZNES, Fundusze unijne - Stworzony przez polaków program Xpress Engine potrafi rozpoznawać i analizować emocje na podstawie mimiki. Technologia usprawni badania marketingowe, a w przyszłości ułatwi leczenie osób sparaliżowanych oraz przyspieszy rozwój robotyki społecznej.
Hashtagi: #BIZNES #Fundusze unijne

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy