Wiadomości Branżowe

Wiosna pachnie dywidendą

Sezon wynikowy na giełdzie chyli się powoli ku końcowi. Większość spółek razem z informacją o przychodach i zyskach dostarczała akcjonariuszom także potencjalną kwotę dywidendy. Która firma wypłaci grosze, a która nagrodzi inwestorów za zaufanie? W zapowiedziach nie brakuje niespodzianek.

Rekomendacje dotyczące podziału zysków za rok 2014 zdążyli poznać już akcjonariusze ponad 70 spółek. W zestawieniu nie brakuje symbolicznych dywidend, jak np. w przypadku Stalprofilu, który każdemu posiadaczowi akcji wartej 13,88 zł wypłaci 10 groszy dywidendy.

Hojniejsze spółki wypłacą nawet 50% swojego zysku, m.in. spółki energetyczne, w których swoje udziały posiada Skarb Państwa. PGE przekaże inwestorom od 30 do 50%t swojego zysku, Tauron właścicielowi każdej akcji zapłaci 0,15 zł, a Enea 0,47 zł. Dywidendową furorę robi jednak Energa, która podzieli się w tym roku z akcjonariuszami aż 600 mln zł ze swojego zysku. Zaowocuje to dywidendą na poziomie 1,44 zł na akcję.

Inwestorzy mogą liczyć również na spółki państwowe z innych branż, przykładowo PZU na dywidendy przekaże znaczącą część z sięgającego niemal 3 mld zł zysku. Rozczaruje jednak KGHM, który wypłaci akcjonariuszom o 1/4 pieniędzy mniej niż przed rokiem. W przypadku wymienionych spółek, pieniądze z dywidend zasilą przede wszystkim budżet. Zgodnie z założeniami ustawy budżetowej Ministerstwo Skarbu Państwa chce w tym roku pozyskać z dywidend 4,6 mld zł.

Niskie stopy zachęcają do inwestycji na giełdzie

– Na rynku znajdziemy wiele prywatnych firm, które hojnością chcą podnieść swoją atrakcyjność w oczach inwestorów. Dywidendy od zawsze budzą zainteresowanie inwestorów – przede wszystkim tych długoterminowych – i dla sporej części rynku stanowią jedną z głównych cech decydujących o zakupie bądź sprzedaży papierów danej spółki – komentuje Adam Torchała, analityk Bankier.pl.

Wśród dużych spółek uwagę zwraca m.in. Orange, które każdemu akcjonariuszowi posiadającemu papier wart 9,5 zł wypłaci 50 groszy dywidendy. Wśród mniejszych uwagę przykuwa Macrologic – znany producent oprogramowania dla przedsiębiorstw – który wypłaci 3 zł dywidendy. Obecny kurs akcji tej spółki wynosi 40 zł.

– Szanujące się i zyskowne spółki muszą wypłacać dobre dywidendy. O to przecież pierwotnie chodziło na giełdzie. Obecnie stopy procentowe są na historycznie niskich poziomach. Trzymanie oszczędności na lokacie co najwyżej daję gwarancję, że nie stracimy pieniędzy. Inwestycje na giełdzie wiążą się z ryzykiem, ale dają nadzieję na wyższe zarobki. Najprościej pokazać to na przykładzie. Gdybyśmy rok temu (19 marca 2014 roku) założyli lokatę w banku na 10 tys. zł, to maksymalnie zyskalibyśmy 400 zł. Osoby, które wybrałyby inwestycje w akcje, np. Energi – raz, że zyskaliby 40% na samych papierach (stan na 19 marca 2015 roku), a dwa – mogliby spodziewać się wypłaty ponad 600 zł dywidendy – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

 

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jakie-beda-tegoroczne-dywidendy-spolek-gieldowych-7241594.html

 


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy